Кулька в пляшці

Кулька в пляшці

Перша (і найважливіша) властивість будь-якої речовини — це його агрегатний стан при так званих нормальних умовах. 

Агрегатний стан може бути твердим, рідким або газоподібним (в зорях речовина існує ще в одному — у плазмовому стані).

У твердому агрегатному стані частинки, з яких складається речовина (атоми, молекули або іони) володіють найменшим запасом енергії, відстань між частинками є найменшою, а самі частинки здійснюють коливальні рухи.

У рідкому агрегатному стані частинки, з яких складається речовина, володіють великим запасом енергії, відстані між ними більше, і рухаються вони поступально і хаотично (невпорядковано).

Якщо речовина знаходиться у газоподібному агрегатному стані, частинки, з яких складається речовина, мають найбільший запас енергії, відстань між ними є найбільшою, і рухаються вони хаотично з великою швидкістю.

У газах молекули пов'язані одна з одною дуже слабко, вони рухаються в усіх напрямках, і між молекулами є велика відстань. Саме тому гази можуть стискатися при охолодженні і розширюватися при впливі тепла.

Давайте подивимось, наскільки можна стиснути повітря простим охолодженням так, що повітряну кульку "засмокче" в пляшку.

Нам знадобляться: скляна пляшка, повітряна кулька, посудина з холодною водою, дуже гаряча вода (кип'яток), 

Обережно наливаємо в пляшку гарячу воду, залишаємо її на кілька хвилин, щоб пляшка нагрілась.

Надягаємо на пляшку повітряну кульку та ставимо пляшку до посудни з хородною водою

Спостерігаємо, що відбувається із кулькою.

Повітряна кулька втягується всередину пляшки. Це відбувається тому, що тепле повітря всередині пляшки при охолодженні стискається та його обсяг зменшується. Повітря ззовні "втискає" повітряну кулю всередину. Стискання повітря відбувається через зменшення швидкості його молекул при зниженні температури.

Для більш ефектного результату спробуйте на початку досліду, після того, як пляшка нагріється від гарячої води - вилити з неї воду та повторити всі наступні дії. Порівняйте результат: теплого повітря в пустій пляшці значно більше, охолодження відбувається швидше і ви можете спостерігати, що кульку не просто "затягне" у пляшку, але і "надує" її всередину пляшки.