Відповідають автор(к)и. Аліна Штефан

Відповідають автор(к)и. Аліна Штефан

Аліна Штефан  –  дитяча письменниця, журналістка та книжкова оглядачка. Хоча за фахом  –  лікарка. Власне це і стало однією з причин, чому авторка написала «Літо довжиною у ДНК».  

Як вам спало на думку у своїй книзі поєднати науку та літературу?

Щоб цікаво розповісти про науку, на мою думку, без літератури не обійтися. Зараз сторітелінг пронизує усі сфери, навіть дуже далекі від літератури. Розповісти цікаво програмістам про медичну лабораторію, для якої вони розробляють програмне забезпечення чи міським дітям у школі про біологію так, щоб це стало і їх досвідом, нічого, що поки лише теоретичним – це як  наближення дуже різних світів, які перестають бути незрозумілими та захоплюють. Книжка для цього ще більш матеріальна платформа, яка творить нові досвіди та змінює установки, що наука це складно і нецікаво. І мені хотілося передати своє захоплення біотехнологіями, які сьогодні рятують нам життя, через зрозумілу підліткам історію.

Чи доводилося вам на практиці перевіряти наукові теорії, щоб описати в книзі. Якщо так, то який ваш улюблений експеримент?

Ні не доводилося:) Навпаки я написала книжку, щоб відчути себе у вирі експериментів і науки разом з героями-підлітками, тому що самій мені довелося відкласти такий досвід на майбутнє через бажання по повній прожити досвід материнства. Тому можна сказати, що завдяки книжці, поки її писала, я трохи пожила іншим життям, вченої та дослідниці. Іноді мені здається, що саме тому я і пишу книжки, що не всі досвіди вдається реалізувати в реальності. 

На вашу думку, які атрибути повинна мати дитяча книжка, аби читачі не могли відірватися?

Вона має говорити з ними одною мовою. Бути як і вони підлітком, або малечею, тобто у жодному разі, коли читаєш, не має відчуватися зверхність тону або передача інформації згори вниз. Як тільки читач відчує таке, автор програв. Книжка може нести зовсім складну або нову інформацію, якщо ми говоримо про науково-популярну книжку, проте якщо автор(к)а прожила її втому ж віці, що і читачі зараз, то можна мати надію, що її дочитають до кінця і запропонують друзям.   

І останнє запитання – це прохання про коротку рефлексію про ідею створення спеціального сайту для промоції читання та науки серед дітей. Сайту bookmints.com.ua, де українських видавництва та STEM-центри та дитячі наукові студії та лабораторії презентують свою діяльність, а батьки, вчителі та бібліотекарі –  отримують комплексні рішення щодо обрання книжок та дозвілля за напрямками MINT (STEM).

Думаю, що у наш час, коли медицина та природничі науки просякають наше життя більше, ніж коли-небудь раніше, позбувати їх сакральності та створювати інструменти, які допоможуть познайомитися з ними ближче у досить ранньому віці – це можливість якою обов’язково варто скористатися. З дітей, які знають більше про себе і світ виростають дорослі, які не зможуть ставитися ворожо до того, чого не розуміють. До того ж світ змінюється, і неможливо зараз бути вузьким спеціалістом лише в одній сфері. На мою думку, інтердисциплінарність у професійному середовищ буде і надалі тільки зростати, і програмістам доведеться знатися на медицині та біології, а лікарям впевненіше почуватися у цифровому світі, наприклад.