Відповідають автор(к)и. Кирило Бескоровайний
Кирило Бескоровайний – український письменник, автор книжки "Моя подруга з темної матерії", співзасновник науково-популярного медіа "Куншт".
Чому ви обрали саме формат книжки, а не блог?
Публікації у соцмережах – це наче метелики-одноденки, в той час, як до книжки можна повертатися. Ба більше, читання книжки дає змогу побути наодинці зі своїми думками, мені здається, що відео і соцмережі не дуже провокують думання. Але як видавець науково-популярного медіа можу сказати, що усі формати мають свої переваги та недоліки. Книжка – це просто найтепліший формат, хотілося розказати історію саме так.
Чи доводилося вам на практиці перевіряти наукові теорії, щоб описати в книзі. Якщо так, то який ваш улюблений експеримент?
Я звіряв книжку із науковцями і довго розбирався в темі еволюції зірок та у тому, що таке темна матерія. Але не можу сказати, що проводив якісь експерименти для написання книжки. Якщо говорити без прив'язки до книжки, то мій улюблений експеримент у дитинстві був гасити соду оцтом і надувати повітряну кульку газом, який виділявся.
На вашу думку, які атрибути повинна мати дитяча книжка, аби читачі не могли відірватися?
Має бути історія, яка відгукується з маленьким читачем. Щось у системі координат його інтересів та переживань. Дуже добре працюють «кліфхенгери», хоча я до них не вдавався в своїй книжці. Це коли історія обривається в кінці однієї глави і дуже кортить розпочати наступну, щоб дізнатися розв'язку. Я думаю, що атрибутом хорошої дитячої книжки є наявність пригод, коли постійно трапляються нові події і історія рухається у неочікуваному напрямку.
І останнє запитання – це прохання про коротку рефлексію про ідею створення спеціального сайту для промоції читання та науки серед дітей. Сайту bookmints.com.ua, де українських видавництва та STEM-центри та дитячі наукові студії та лабораторії презентують свою діяльність, а батьки, вчителі та бібліотекарі – отримують комплексні рішення щодо обрання книжок та дозвілля за напрямками MINT (STEM).
Підтримую усі ідеї, які промотують читання, тим паче серед дітей. Мені здається, що сайт ніколи не зможе замінити книжку, але він може запалити інтерес до читання. Після прочитання книжки часто хочеться взаємодії: поділитися враженнями та почути відгуки інших, пограти у гру на основі книжки, обговорити її з батьками. Доповнити книжку віртуальною реальністю чи відео, або ж грою, тестом чи загадкою – чудова ідея!