Відповідають автор(к)и. Олеся Кешеля-Ісак

Відповідають автор(к)и. Олеся Кешеля-Ісак

Олеся Кешеля-Ісак - авторка книги "Непосидючка, який любив бігати".  До речі, сама авторка пробігла понад 5 тисяч кілометрів у складі бігового клубу для дівчат Skinny&strong, зокрема, і 3 міжнародні марафони у Берліні, Чикаґо та Нью-Йорку.

Чому ви обрали саме формат книжки, а не блог?

А я люблю робити те, що перестало бути мейнстрімом. У «доісторичні» часи, коли ще не було соцмереж і Youtube лише зароджувався, я знімала відео) працювала тележурналістом. І багато розповідала на камеру, в тому числі про здоровий спосіб життя. А от тепер, коли кожен може завести свій канал, вирішила повернутися до старого доброго формату – книжки. Адже саме книжки дають нам можливість залишатися у власному приватному просторі. Книжка відкриває двері для нас у свій світ, де нема безкінечних лайків чи дизлайків, куди не може зазирнути кожен френд, де нема реклами та постійніх повідомлень про різні події. Там тихо і затишно. Там ми можемо бути самими собою – такими, як ми є. Без фільтрів, без страхів, а що подумають про нас інші. Книжка – це такий вічний друг, якому байдуже, модно ти одягнутий ти чи ні, яка у тебе зовнішність, чи маєш ти круті іграшки. Книжка завжди з тобою. Її можна взяти до рук, вона тепла, її сторінки шурхотять, її можна розкривати і просто розглядати ілюстрації. А моя книжка до того ж – ще й інтерактивна. З обкладинки можна видавити золоту медаль і носити її, щоб пам’ятати, хто чемпіон! :)

Чи доводилося вам на практиці перевіряти наукові теорії, щоб описати в книзі. Якщо так, то який ваш улюблений експеримент?

«Непосидючка, який любив бігати» – про біг та наше ставлення до перемог і поразок. Щоб вигадати героїв цієї історії, я спостерігала за живими дітьми. В тому числі за власними – сином Марком та донькою Алісією - та їхніми друзями. Тому все, що описано в книзі, правдиво. Експеримент, який я поставила, і який реально працює – якщо у вас мало енергії, не хочеться нічого, почуваєтеся не в гуморі, вийдіть на пробіжку. Під час руху енергія не покидає ваше тіло, а навпаки, може подвоїтися. Або збільшитися в 5-10 разів! А ще – чим більше ви бігаєте чи займаєтеся іншими видами активності, тим сильнішим стає ваше тіло. Адже м’язи людини здатні звикати до фізичних навантажень і їх можна збільшувати! Це доведено науковцями. І моїм власним досвідом. Коли почала бігати, я могла здолати всього 5 кіл на шкільному стадіоні – це 500 метрів. Але я не зупинялася. І поступово збільшувала дистанцію та тренувала м’язи. Тепер я можу пробігти цілий марафон – це 42 км! 

На вашу думку, які атрибути повинна мати дитяча книжка, аби читачі не могли відірватися?

Книжка має мати красиві ілюстрації. І чим їх більше, тим краще. Адже дітям так подобається розглядати картинки (і дорослим теж!). Також вона має мати фішку – наприклад, такою особливістю у нашій книжці про Непосидючку є медаль та лабіринт із завданнями. Ну і дуже важливою є сама історія! Вона має бути захопливою. Обов’язково написаною зрозумілою для дітей мовою. Ну і в ній неодмінно має бути хоча б один веселий і непосидючий герой).

І останнє запитання – це прохання про коротку рефлексію про ідею створення спеціального сайту для промоції читання та науки серед дітей. Сайту bookmints.com.ua, де українських видавництва та STEM-центри та дитячі наукові студії та лабораторії презентують свою діяльність, а батьки, вчителі та бібліотекарі –  отримують комплексні рішення щодо обрання книжок та дозвілля за напрямками MINT (STEM).

 Загубитися у світі інформації дуже легко. Іноді її так багато, що у мене складається враження, що я тримаю на собі цілу планету, завалену текстами, буквами, сторінками. А тому – портал, де буде чітко структурована інформація про класні книжки для дітей, особливо на наукові теми, – це ж справжня скарбниця. Завдяки коротким оглядам, відео, іграм ми зможемо нарешті розібратися, що читати і навіщо. А що читати треба –  у мене сумніву нема. А хто засумнівається – теж, переконана, повинен зазирнути на ваш сайт!